Použitie a nákup pyrotechniky cez rok
Často sa stretávame s otázkou, ako je to s používaním zábavnej pyrotechniky a ohňostroja mimo Silvestra. Je vôbec možné nakúpiť pyrotechniku legálne aj počas roka? A ako je to s použitím pyrotechniky počas roka? V médiách sa stále hovorí o zákaze používania pyrotechniky, niektoré mestá sa vzdali silvestrovských ohňostrojov… Ako sa teda vyznať v tom celom, keď si chcete vychutnať ohňostroj aj počas roka?
Ohňostroje a pyrotechnika cez rok - povolenie
To, či si pyrotechniku môžete počas roka kúpiť a používať záleží od pyrotechnickej kategórie, do ktorej spadá. Uveďme si teda presnejšie, ktoré kategórie a pyrotechnické výrobky môžete používať bez obmedzení, a na ktoré, naopak, povolenia potrebujete. Najskôr si ale pyrotechniku rozčleníme podľa kategórií.
Kategórie pyrotechniky:
-
Kategória F1 - produkty zábavnej pyrotechniky, kde minimálna veková hranica predaja je dovŕšených 15 rokov
-
Kategória F2 - pyrotechnika, kde minimálna veková hranica predaja predstavuje dovŕšených 18 rokov
-
Kategória F3 - pyrotechnika, kde minimálna veková hranica predaja predstavuje 21 rokov
-
Kategória F4 - nie je to voľnopredajná pyrotechnika, na jej kúpu a odpaľovanie je nutné byť držiteľom preukazu pyrotechnika
-
Kategória P1 a T1 - pyrotechnika, kde minimálna veková hranica predaja predstavuje dovŕšených 18 rokov
Pyrotechnika bez obmedzení
Na Slovensku máme asi najprísnejšiu legislatívu v rámci krajín strednej Európy, čo sa týka predaja a použitia pyrotechniky. Predaj a používanie pyrotechniky upravuje Zákon č. 58/2014 Z.z. ( Zákon o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov) v znení neskorších predpisov.
Podľa tohto zákona je povolený celoročný predaj a použitie pyrotechnických výrobkov kategórií P1, T1 a F1. Podľa tohto zákona si môžete kúpiť a používať výrobky, ktorých veková hranica pre predaj 15 rokov pre kategóriu F1 a 18 rokov pre kategóriu P1 a T1. Nič Vám to nehovorí? Uvedieme si príklad - v týchto kategóriách nájdete niektoré vybrané druhy pyrotechniky, ako prskavky, dymovnice, pochodne, detská pyrotechnika, búchacie guľôčky, petardy (označenie kategorizácie nájdete na každom produkte a nie je pravidlom, že napr. všetky prskavky alebo petardy spadajú do danej katagórie).
Pyrotechniku kategórie F2 a F3 je povolené používať bez odmedzení od 31. decembra do 1. januára - teda iba počas Silvestra a Nového roka. To znamená, že aj na väčšie prskavky potrebujete mimo tohto obdobia povolenie. Čo je však zaujímavé, povolená zostala aj pyrotechnika kategórií P1 a T1, kam patria aj niektoré generátory zvuku. Logika? Žiadna. Na prskavky musíte mať povolenie a niektoré petardy môžete odpaľovať bez obmedzení.
Aktualizácia 14.05.2024 - Zákon 58/2014 od roku 2024 zakazuje používanie petárd, kombinácií petárd, batérií petárd a všeobecne zábavnej pyrotechniky, ktorej hlavným efektom je hluk. Tento zákaz je celoročný a nevzťahujú sa naň výnimky.
V dátumoch od 31.12. do 01.01. môžete pyrotechniku používať v čase od 18.00 do 02.00 hod. Mimo tohto času potrebujete na použitie pyrotechniky kategórie F2 a F3 povolenie od obce.
Povolenie na púšťanie pyrotechniky
Pri ďalších pyrotechnických kategóriách už potrebujete na použitie pyrotechniky povolenie. Aj keď si kúpite zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3 v e-shope, mali by ste myslieť aj na to, aby ste si na jej použitie počas roka (od 2. januára do 30. decembra) vybavili povolenie, ktoré vydáva obec alebo príslušný miestny úrad. Zákon hovorí, že “používať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 v období od 2. januára do 30. decembra príslušného kalendárneho roka možno iba s predchádzajúcim súhlasom obce na základe písomnej žiadosti o súhlas na použitie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3. Žiadosť podľa predchádzajúcej vety musí byť podaná najneskôr desať pracovných dní pred plánovaným použitím” (cit. Zákon 58/2014).
Žiadosť o povolenie používania pyrotechniky kategórie F2 a F3 musíte podať bez ohľadu na to, či plánujete pyrotechniku používať v intraviláne alebo extraviláne obce, alebo dokonca mimo obce. Tu podávate žiadosť o povolenie odpaľovania pyrotechniky na úrad, ku ktorému katastrálne spadá územie, kde chcete pyrotechniku používať.
Samozrejme, príslušný úrad Vám môže udeliť súhlasné alebo nesúhlasné stanovisko - to už záleží od konkrétneho predstaviteľa obce alebo úradu a jeho náklonnosti k pyrotechnike.
Pozor však na rušenie nočného kľudu po 22.00 - na odpálenie ohňostroja po 22.00 potrebujete už povolenie aj na výnimku z povinnosti dodržiavania nočného kľudu.
Čo ak nedostanem povolenie na použitie pyrotechniky?
Môže sa stať, že príslušný úrad Vám Vašu žiadosť jednoducho zamietne, ale Vy si chcete ohňostroj aj napriek tomu pustiť, pretože Vás čaká naozaj významné jubileum alebo životná udalosť, ktoré chcete patrične osláviť. Máte 2 možnosti. Buď si žiadosť podáte v dostatočnom časovom predstihu a budete úrad bombardovať každých 10 pracovných dní novou a novou žiadosťou, alebo si ohňostroj jednoducho pustíte. Nikoho nenabádame na porušovanie zákona, ale skúsenosti hovoria, že ľudia si krátky ohňostroj doprajú bez ohľadu na to, či ho majú od úradu povolený alebo nie.
Práve preto sú veľmi obľúbené ohňostroje, ktoré majú dĺžku do 2 minút a nerušia svojím hlukom príliš susedov a okolie. Na Silvestra je to presne naopak, ohňostroje trvajú aj 10-15 minút. Takéto krátke ohňostroje však spestria letné oslavy, festivaly, narodeninové párty alebo svadby, kde sa stali výnimočne obľúbenými.
Detské oslavy si tiež môžete spestriť malým krátkym ohňostrojom, ktorý bude pre deti zážitkom. Ak dbáte o dobré susedské vzťahy, možno bude pre Vás riešením aj pyrotechnika NO SOUND, ktorá má iba svetelné efekty, ale nevydáva hlučné rany. Takisto si môžete dopriať krásne efekty fontány, ktorú bez obáv môžete odpáliť na Vašom dvore a nebude nikoho rušiť.
Fantázii sa medze nekladú, je teda len na Vás, ako si dokážete spestriť Vašu oslavu.
Kde kúpiť ohňostroje cez rok?
Chcete si spríjemniť oslavu, svadbu alebo výročie parádnym ohňostrojom, ale neviete, kde by ste ho zohnali? Stánky v supermarketoch a predajne, kde ste si kúpili pyrotechniku pred Silvestrom, sú zatvorené, v predajniach pyrotechniky tiež nájdete iba ten sortiment, ktorý je celoročne povolený...
Riešením pre Vás je objednávka pyrotechniky z nášho e-shopu, ktorý je špecializovaný na predaj pyrotechniky. Pri nákupe pyrotechniky buďte obozretní, nakupujte výlučne certifikovanú pyrotechniku z overených e-shopov, nikdy nie z druhej ruky. Keďže ide o kategóriu výbušných látok, ktorá pri nesprávnom použití alebo manipulácii môže ohroziť zdravie, neoplatí sa riskovať nákupom ohňostroja alebo zábavnej pyrotechniky z druhej ruky. Riskovať Vaše zdravia a bezpečnosť za to nestojí. Dnes už pyrotechniku nakúpite za naozaj nízke ceny aj v overených e-shopoch a je dostupná pre každého.
Ohňostroje a pyrotechnika v ďalších európskych krajinách
Hovorili sme o tom, že u nás máme asi najprísnejšie podmienky v rámci predaja a odpaľovania ohňostrojov v celej strednej Európe. Pozrime sa na okolité krajiny:
Maďarsko - má povolený celoročný predaj a použitie pyrotechniky kategórie P1, KAT1 a KAT2, kategória KAT3 je povolená predávať a odpaľovať iba koncom roka.
Česká republika a Poľsko - povoľujú celoročný predaj a používanie pyrotechniky kategórií KAT1, KAT2, KAT3, P1 a T1 bez obmedzení, resp. niektoré obce si môžu nariadeniami upraviť používanie pyrotechniky
Česi napríklad investujú až 5x viac peňazí do nákupu pyrotechniky, ako my. Popredné európske krajiny uvažujú o zavedení tzv, ekologickej dane, ktorá by sa platila z pyrotechnických výrobkov, podobne ako je to pri dani z tabakových výrobkov, no slovenské myslenie je nastavené tak, aby sa postupne predaj a používanie ohňostrojov úplne zakázali.