Dymovnice - od armády k svadbám
Dymovnice ako kategória zábavnej pyrotechniky
Dymovnice boli v minulosti používané výlučne armádou na signalizáciu alebo zahalenie strategických miest, krytie vojakov či na označovanie cieľov. Jednotlivé výskumy v oblasti generovania dymu teda boli iniciované predovšetkým armádou, vďaka ktorej vznikli aj farebné dymovnice. V súčasnosti sa dymovnice, okrem armády, využívajú aj ako súčasť zábavnej pyrotechniky.
Dymovnice predstavujú zábavnú pyrotechniku, ktorej hlavným efektom je vytváranie hustého dymu. Používajú sa výlučne v exteriéri a svoje využitie nájdu pri rôznych športových udalostiach, na airsoft, paintball, preteky typu Spartan race, na fotenie ale aj v priemysle či ako zábava. Asi najväčšou výhodou dymovníc je to, že na rozdiel od ohňostrojov ich je možné používať kedykoľvek počas dňa. Nie sú hlučné, takže neplašia zvieratá, ich efekt je veľmi intenzívny a farby jasné.
Zdroj obrázka: Photo by Nikola Jovanovic on Unsplash.
Typy dymovníc podľa spúšťacieho mechanizmu
-
škrtacie dymovnice - majú mechanizmus, ktorý aktivuje dymovnicu pri trecom pohybe o určenú styčnú plochu.
-
trhacie dymovnice - väčšinou s trhacím krúžkom. Dymovnica sa aktivuje silným trhnutím za mechanizmus. Pri tomto spôsobe aktivovania dymovnice je dôležitý presný a silný pohyb thnutia krúžku smerom od dymovnice. Častou komplikáciou je, že pri neopatrnej manipulácii pri trhnutí dochádza k odtrhnutiu mechanizmu a jeho poškodeniu, a to bez aktivácie dymovnice. Niektoré dymovnice majú pre tento prípad poistnú zápalnú šnúru, pomocou ktorej dymovnicu možno zapáliť ručne.
-
dymovnice so zápalnicou - zápalná šnúra je asi najčastejším a najobľúbenejším spôsobom aktivácie spúšťacieho mechanizmu dymovnice. Pri tomto spôsobe je najviac eliminované možné poškodenie mechanizmu dymovnice.
-
pákové dymovnice - dymovnice typu M18, ktoré boli donedávna používané iba na armádne účely. Objavila sa už vo vojne vo Vietname. Receptúra týchto dymovníc bola dlho utajovaná a bola súčasťou vojenského tajomstva. Až v 80. rokoch minulého storočia bola receptúra odhalená svetu. Tieto dymovnice využívajú na odpálenie špeciálny pákový mechanizmus s poistným krúžkom.
-
vystreľovacie dymovnice - tento spôsob aktivácie odpaľovacieho mechanizmu je ojedinelý. K odpáleniu dymovnice dôjde po silnom buchnutí na určenú časť dymovnice.
Farebné dymovnice
Rôznofarebné dymovnice sú veľmi obľúbené pre svoje husté farebné dymové efekty. Svoje využitie nachádzajú pri efektných fotografiách, pri športe ale aj pri cvičeniach záchranných zložiek.
Dymovnice na airsoft, paintball a športové podujatia
Pri športových podujatiach alebo airsofte či paintballe sa používajú hlavne farebné dymovnice. Kedysi sa používali biele dymovnice, pretože boli najlacnejšie a splnili svoj účel, no často sa stávalo, že na takého podujatia boli volané záchranné zložky, pretože dym z bielej dymovnice sa nápadne podobal na dym pri požiari. Z tohto dôvodu sa biele dymovnice pri športe zakázali. Dnes už nie sú medzi bielymi a farebnými dymovnicami cenové rozdiely, cena sa odvíja skôr od typu dymovnice, značky a odpaľovacieho mechanizmu (najlacnejšie dymovnice majú zápalnú šnúru, najdrahšie pákový mechanizmus).
Pri airsoftových podujatiach sú najobľúbenejšie škrtacie alebo trhacie dymovnice, ktoré dokážu rýchlo aktivovať štartovací mechanizmus a ušetriť tak cenné sekundy. Trhacie dymovnice však majú nevýhodu v spomínanom mechanizme, ktorý sa často pri nesprávnom trhnutí poškodí a dymovnicu neaktivuje. Aj tu však platí staré známe - cvičenie robí majstra - pretože aj správny pohyb trhnutia je možné sa naučiť.
Dymovnice na fotenie
Dymovnice sa postupom času dostali nielen na fotky vojenských spravodajcov, ale aj na svadobné alebo produktové fotky.
Dymovnice na fotenie musia spĺňať viaceré požiadavky. Nejde len o farbu, akú chcete dosiahnuť. Už vopred je nutné myslieť na to, aká bude kompozícia budúcej fotografie, či sa budú dymovnice držať v ruke, alebo budú tvoriť akúsi kulisu na fotografiách.
-
dymovnice do ruky - tieto dymovnice sú určené na držanie v ruke a od bežných dymovníc sa líšia svojim zložením. Chemické látky v týchto dymovniciach neprskajú a teda nespôsobuje možné popáleniny pri držaní dymovnice. Tieto dymovnice sú drahšie, pretože aj látky, z ktorých je dymovnica vyrobená, majú vyššiu cenu.
-
bežné dymovnice na položenie na zem - dymovnice, ktorých chemické zloženie obsahuje praskajúce látky. Tieto dymovnice nie sú vhodné na držanie v ruke, dokonca ani vtedy, ak majú rúčku.
Pri výbere dymovnice na fotenie tiež zvažujte hustotu produkovaného dymu. Ideálne sú dymovnice, ktoré sú priamo určené na fotenie - tzv. photo smoke. Pri tých máte istotu, že dymovnica nepraská a takisto hustota dymu je ideálna na fotenie. Tieto dymovnice plánujeme zaradiť do predaja ešte v tomto roku.
Kým nie sú tieto špeciálne dymovnice na fotenie na našom trhu, fotograf často siaha po dymovniciach RDG1 - či už so zápalnou šnúrou alebo s trhacím mechanizmom.
Zafarbia dymovnice pri fotení aj šaty?
Táto otázka trápi mnohých z vás. Jednoznačná odpoveď na ňu zatiaľ nie je. Dymovnice sa vyrábajú po šaržiach a každá šarža sa môže správať iným spôsobom. Najlepšie je dymovnicu otestovať pri teste s bielym papierom, ktorý sme popísali v článku o zábavnej pyrotechnike na svadbu. Pomocou tohto testu je možné zistiť, ako sa farebný dym bude správať v kontakte s oblečením. Preto neriskujte, radšej si kúpte o dymovnicu naviac a vyskúšajte.
Zdroj obrázka: Photo by Elvis Bekmanis on Unsplash.
Simulácia záchranných akcií a armádne využitie
Napriek enormnému záujmu o dymovnice pre zábavné účely netreba zabúdať ani na hlavný účel výroby dymovníc - a to cvičenia záchranárov alebo signalizácia.
Pri záchranných cvičeniach sa používajú zväčša biele a čierne dymovnice, ktorú simulujú zadymenie priestorov či oheň. V týchto prípadoch cvičenia s pomocou dymovníc môžu prebiehať aj v interiéri, avšak za použitia dýchacích masiek alebo prístrojov.
Armáda využíva všetky typy a farby dymovníc. Rôzne farby dymovníc signalizujú rôzne typy ohrozenia. Napríklad čiernu dymovnicu použijú pri cvičeniach v prípade, že hrozba je eliminovaná alebo zneškodnená.
Pri vojenských taktikách sa dymovnice používajú na vytvorenie dymovej clony a bezpečný prechod členov jednotky cez nebezpečné územie v prípade paľby na krátke vzdialenosti, na zníženie rizika zásahu členov jednotky.
Značkovacou dymovnicou sa zase vymedzuje bezpečný priestor pre zoskok parašutistov, pre zosadenie potrebného materiálu alebo priestor pre príjazd evakuačných jednotiek.
Dymovnica M18
Z historických záznamov je známe, že najstaršie farebné dymovnice M18 “obsahovali obsahovali farbivo na báze antrachinónu zmiešané so sírou, chlorečnanom draselným a hydrogénuhličitanom sodným. Ďalej by sa mohlo pridať voliteľné množstvo rafinovaného petroleja a fosforečnanu vápenatého na kontrolu prášenia a spekania” (1).
Táto zmes ale pri horení a po vdýchnutí dymu vojakom spôsobovala silnú pálčivú bolesť v pľúcach, preto sa toto zloženie dnes v dymovniciach nepoužíva. Ako sa ukázalo, cukor bol zvolený za menej toxickú alternatívu niektorých látok v dymovniciach.
Dymovnice na krtka
Samostatnou kategóriou sú dymovnice na krtka. Ide o kategóriu dymovníc, v ktorých zložení sa objavuje látka, spôsobujúca, že dym z dymovnice sa drží pri zemi a nestúpa nahor ako pri klasickej dymovnici. Na krtka sa teda nepoužívajú dymovnice, ktoré sú určené na zábavné účely.
Povolenie na dymovnice
Keďže dymovnice spadajú do rôznych pyrotechnických kategórií, pri ich nákupe je potrebné zvážiť aj to, či na ich použitie nebudete potrebovať povolenie od príslušného miestneho úradu.
Legislatíva umožňuje celoročné použitie pyrotechnických kategórií F1, P1 a T1 - na ktoré nepotrebujete žiadne povolenie. Ak by ste si chceli kúpiť dymovnicu kategórie F2, na jej použitie počas roka už budete potrebovať povolenie ako na akúkoľvek inú pyrotechniku.
Ako vyrobiť dymovnicu?
Na výrobu bielej dymovnice existuje asi 200 receptúr. Niektoré hovoria o použití glukózy alebo iného sladidla, dusičnanu draselného a síry. Tieto látky však treba zmiešať v presnom pomere, inak sa efekt nedostaví. Pri výrobe dymovnice doma však treba rátať aj s tým, že dym nebude hustý, nakoľko glukóza ho nedokáže vytvoriť.
Farebné dymovnice majú tiež svoju osvedčenú receptúru. Konkrétne asi 100 receptov, ktoré kombinujú predovšetkým určitý pomer farby a palivovej zložky (dusičnanu draselného). Opäť ale platí, že je potrebné poznať presný pomer látok.
Kedysi sa pri výrobe čiernych dymovníc používali aj dnes už zakázané látky, ako brzdová kvapalina či olej, ktoré spôsobili čierne zadymenie. Zistilo sa však, že tieto látky sú nebezpečné a ich použitie pri výrobe dymovníc bolo zakázané.
Ak nie ste práve profesor chémie s chemickým laboratóriom, bude určite lepšie, ak stavíte na istotu a dymovnice si radšej kúpte.
(1) Küblböck, T. (2020), New Trends in Sustainable Light- and Smoke-Generating Pyrotechnics - Dissertation zur Erlangung des Doktorgrades der Fakultät für Chemie und Pharmazie der Ludwig-Maximilians-Universität München. s. 91.