Novoročné oslavy nezostali bez následkov

Novoročné oslavy nezostali bez následkov

V posledných dňoch akoby sa spoločnosť úplne zbláznila. Koniec roka so sebou priniesol mnoho udalostí, veľa z nich sa týka aj zábavnej pyrotechniky. Ohromné titulky, ktoré so sebou nesú zainteresovanosť a osobné pohnútky predstaviteľov verejnej mienky, nám nedovolia nereagovať. Poďme sa teda na všetky udalosti pozrieť spoločne:

Petícia - zákaz voľného predaja nebezpečnej zábavnej pyrotechniky 

Asi najväčšou “udalosťou” a mimoriadne zdieľanou témou januára 2022 je petícia za “zákaz predaja nebezpečnej zábavnej pyrotechniky”. Ak ste o tom ešte nepočuli, ide o petíciu, kde strana Progresívne Slovensko apeluje na vládu, aby zakázala voľný predaj zábavnej pyrotechniky kategórií F2 a F3 umožnila tento predaj iba spôsobilým osobám (rozumej držiteľom pyrotechnického preukazu). Dôvody na zavedenie takého striktného a definitívneho opatrenia môžu byť rôzne: neznalosť ľudskej psychiky a pohnútok nákupného správania ľudí, naivita či prvoplánovosť.

Áno, čítate správne. Vysvetlíme. Tým, že sa predaj zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 zakáže, nedôjde k tomu, že zábavná pyrotechnika sa prestane používať. Rozumieme, že iniciátori tejto petície môžu mať svoje kvality v oblasti environmentalistiky, čím apelujú na ľudí, ale o nákupnom správaní a psychológii toho asi nevedia veľa. Pri takomto striktnom zákaze totiž dochádza k javu, ktorý poznáme už z úslovia “zakázané ovocie chutí najlepšie”. Absolútny zákaz predaja zábavnej pyrotechniky teda bude mať za následok presne opačný efekt, ako si prajú iniciátori výzvy - a to ešte väčšiu dychtivosť po tom, aby si ľudia zohnali niečo, na čo boli zvyknutí a čo je momentálne zakázané a na získanie čoho musia vynaložiť ešte viac úsilia ako bežne. 

Podľa profesora psychológie a behaviorálnej ekonómie, Dana Arielyho, nemôžete ľuďom jednoducho vziať niečo, na čo sú zvyknutí, čo vlastnia (aj keď iba pomyselne).  A že návyk na používanie (alebo aspoň obdivovanie) zábavnej pyrotechniky máme v sebe naozaj zarytý - aj keď si to mnohí neuvedomujeme. Koľko Disneyho rozprávok a animákov a filmov používa ohňostroj? Stovky. A my tento obsah konzumujeme a páči sa nám. Preto už od útleho detstva si vychováme generáciu, ktorá sa na ohňostroj teší, pretože sa im spája s niečím príjemným a výnimočným. Takže ak by iniciátori tejto výzvy chceli ohňostroje naozaj zakázať, oberú tým ľudí o niečo, čo vlastnili a mali radi. Nevieme si predstaviť potom tie volebné čísla. Aj keď teraz nachádzajú množstvo odporcov zábavnej pyrotechniky, ktorí im radostne pritakávajú, až potom, keď tu ohňostroje nebudú, si ľudia možno uvedomia tú prázdnotu osláv Nového roka bez ohňostroja. 

silvester bez ohnostroja

Medzi ďalšími dôvodmi, ktoré môžu viesť iniciátorov tejto petície k tomuto definitívnemu riešeniu, je naivita. Naozaj veria, že zákazom predaja na Slovensku sa všetko stopne a život sa zastaví? Presne preto existuje únia a voľný obchod. Čo človek nezoženie u nás, objedná si v zahraničí. Ale keď to chce, tak to bude mať! A čo je ešte horšie, až potom bude pyrotechnika naozaj nebezpečná. Ako to myslíme?

Pyrotechnika, ktorú na Slovensku predávajú špecializované predajne, musí byť certifikovaná. Táto pyrotechnika podlieha množstvu testovaní v laboratóriách, aby bola stabilná v rôznych situáciách. Táto pyrotechnika tiež obsahuje návod v štátnom jazyku, ktorý prechádza schválením štátnym kontrolným orgánom. Nič v návode na použitie pyrotechniky nie je náhoda. Ani jedno slovo. Každé má svoje opodstatnenie, svoju dôležitosť. Keď sa k nám však dostanú výrobky z iných krajín, kto ručí za ich bezpečnosť a nezávadnosť? Tieto produkty nemajú ani slovenský návod na použitie, žiadne varovanie, nič, čo by napomáhalo k bezpečnému použitiu výrobku. A práve to je nebezpečné. Pyrotechnika, ktorej schvaľovací proces nepoznáme, bez návodu na použitie, ktorý by na riziká poukázal.

Spomenuli sme tiež prvoplánovosť tejto petície. Prvoplánovosť v tom, že tento zákaz bude zväzovať ruky mnohým ľuďom. Myslíte si, že zarytý environmentalista a ekoaktivista si nepochutí na dobrom víne? Nechce takýto človek čerstvé ovocie zo sadov? Ale určite, že by si pochutil. Prečo to spomíname? Pretože prvoplánovosť tejto petície neráta s tým, koľkí záhradkári, majitelia viníc či sadov nás počas roka navštívia a žiadajú nás o silné petardy, vďaka ktorým by uchránili svoju úrodu od škodcov. A čuduj sa svete, je to ekologickejšie a mierumilovnejšie riešenie voči prírode, ako to, k akému sa uchyľovali minulé generácie, ktoré takýchto škodcov okamžite a bez milosti likvidovali. Práve použitie silných petárd a pyrotechniky je často pre majiteľov sadov jediný spôsob, ako bojovať napr. so škorcami, ktoré sa im vrhnú sa úrodu ovocia. Videli ste už poriadny kŕdeľ škorcov? Viete, aké sú neodbytné? A akí sú majitelia sadov a viníc zúfalí, keď im zničia úrodu, ktorú od samej jari opatrovali?! 

Petícia, ktorú sme si prečítali, však má aj iné chybičky krásy. Protirečí sama sebe. Všimli ste si to? Na jednej strane ide o zákaz predaja zábavnej pyrotechniky s cieľom, aby pyrotechnika patrila do rúk iba povereným profesionálom. Na druhej strane dáva do popredia množstvo ekologických faktorov. Teraz sa pýtame. Ak bude pyrotechnika v rukách odpaľovačov, no pritom sa bude stále používať, ktoré z daných ekologických dopadov, ktorými apeluje táto iniciatíva, budú eliminované? Je to na zamyslenie, čo vlastne chce táto iniciatíva dosiahnuť a prečo sa v doplnkovom texte petície spomínajú dané eko-faktory. 

Ekologická pyrotechnika

Nechceli sme predbiehať, ale súčasné udalosti si vyžadujú, aby ste boli informovaní aj o inováciách, ktoré prebiehajú vo výrobe zábavnej pyrotechniky. Okrem toho, že dnes už dostať na trhu tzv. NO SOUND pyrotechniku, ktorá je ohľaduplnejšia k citlivému sluchu zvierat a ľudí s postihnutiami, pyrotechnický priemysel intenzívne pracuje na tom, aby bola zábavná pyrotechnika ekologická a nespôsobovala taký veľký dopad, aký spomínajú aj aktivisti, na životné prostredie. V súčasnosti je celý proces výroby ekologickejšej pyrotechniky vo fáze prípravy a testovania a nové postupy umožňujú, aby efekty, použité v zábavnej pyrotechnike, zostali nezmenené, no významne sa zníži množstvo zaťažujúcich chemických prvkov v ich zložení. Možno tak celá iniciatíva na zákaz v priebehu 2 rokov už ani nebude potrebná.

Čo to z tej krabice od ohňostroja vyteká?!

Ďalší post z eko-friendly profilu Michala Saba. Ako sám uviedol vo svojom poste, 3 dni chodil okolo krabice z odpáleného ohňostroja, no keď videl, že niečo z neho vyteká, označil to za biologickú katastrofu. Nechceme znevažovať jeho zanietenie pre veci, týkajúce sa našej planéty a jej zdravia, no zároveň sa nedokážeme nečinne dívať na to, aký poplach sa spustil kvôli troche čínskeho blata. Áno, priatelia, to, čo tak zákerne uniká z ohňostroja, je stará dobrá čínska hlina - v pyrotechnickom slangu - tzv. blato. Jej sfarbenie je dosiahnuté tým, že pôda v Číne má iné sfarbenie ako u nás. Stačí vycestovať, tejto hliny sa tam nachádza na každom kroku dostatok. A čo robí v ohňostroji? Táto hlina sa sype na dno ohňostrojových dutiniek s cieľom vytvoriť tzv. “upchávku” pre pušný prach a svetličku. Za bežných okolností a pri správnom skladovaní z ohňostroja nič nevyteká, avšak po vyprázdnení výmetníc ostali dutinky prázdne a vplyvom počasia (dážď) sa upchávka začala pomaly mulčovať a rozpúšťať, ako to robí ktorákoľvek hlina - aj tá slovenská. Netreba preto kvôli troche hliny robiť paniku. Ešte predtým, ako sa takéto informácie dostanú na svetlo sveta a spôsobia neskutočný svetový škandál, odporúčame preveriť si veci u osôb znalejších tejto témy a nenechať sa uniesť svojimi emóciami.

Každopádne, tú krabicu od ohňostroja bolo vhodné naozaj po sebe upratať.

pyrotechnika

foto: zdroj Facebook Michal Sabo

Naše závery: nie zakázať, ale edukovať a vychovávať

Na záver celej našej štúdie by sme radi uviedli naše stanovisko k celej veci. Riešenie celej patovej situácie vidíme nie v zákaze predaja zábavnej pyrotechniky na Slovensku - veď kto bude chcieť, ten sa k pyrotechnike dostane - v tom spočíva princíp voľného trhu v únii. Práve naopak - riešenie vidíme v povolení predaja schválenej certifikovanej zábavnej pyrotechniky, ktorá podlieha v dnešnej dobe veľmi prísnym kritériám a edukácii. Len to je cesta. Naučiť tých, ktorí hádžu petardy pod balkóny na sídlisku, že to nie je v poriadku. Naučiť tých, ktorí doposiaľ odpaľujú zábavnú pyrotechniku nesprávne, aby vedeli, ako to robiť bezpečne. Naučiť sa vydržať tých pár (pre niekoho mimoriadne) radostných dní v roku aj v prítomnosti pyrotechniky. Pretože keď jedna časť obyvateľov dokáže celoročne tolerovať mimoriadne nepríjemný štekot psa spoza tenkých panelákových stien od suseda, ďalšia časť by sa mohla prispôsobiť tomu, čo majú radi iní ľudia. Ústava nám predsa zaručuje rovnaké práva všetkým - či majiteľom zvierat, alebo tým, ktorí majú radi silvestrovskú zábavu, no nie?!